Zatrudniając choćby jednego pracownika możesz skorzystać z pomocy ZDZ i uzyskać nawet 80% dofinansowania na:
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
Skorzystaj przy pomocy Zakładu Doskonalenia Zawodowego z możliwości uzyskania dofinansowania szkoleń dla pracowników, jakie daje Krajowy Fundusz Szkoleniowy KFS. Odciąży on Twój budżet szkoleniowy, umożliwiając efektywne podniesienie kwalifikacji i kompetencji pracowników, a ZDZ pomoże zaoszczędzić czas, pomagając w przygotowaniu dokumentacji.
Co to jest KFS?
Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) stanowi wydzieloną część Funduszu Pracy – przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy.
Kto może skorzystać z dofinansowania przez KFS?
Pracodawcy, których wnioski spełniają wymagania określone w niżej wymienionych priorytetach (nie muszą być spełniane łącznie), w pierwszej kolejności realizowane będą wnioski obejmujące:
Uwaga: Nie jest pracodawcą osoba prowadząca działalność gospodarczą, która nie zatrudnia żadnego pracownika.
Na co i w jakiej wysokości można uzyskać wsparcie finansowe?
Wysokość finansowania:
80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
100% kosztów kształcenia ustawicznego – jeśli należy do grupy mikroprzedsiębiorców czyli zatrudnia do 10 osób, nie więcej jednak niż do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
W jaki sposób można pozyskać środki?
Pracodawca składa do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności wniosek o zawarcie umowy na dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego wraz z wymaganym uzasadnieniem celowości kształcenia i oświadczeniem o pomocy de minimis.*
Składając wniosek pracodawca wskazuje firmę szkoleniową, która będzie prowadziła szkolenia dla jego pracowników.
Starosta rozpatruje wnioski zgodnie z kolejnością ich wpływu. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku starosta zawiera z pracodawcą umowę o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy.
Jak Zakład Doskonalenia Zawodowego może pomóc?
W pięciu prostych krokach:
- sprawdzimy czy we właściwym powiatowym urzędzie pracy są dostępne środki finansowe
- zbadamy potrzeby szkoleniowe i przedstawimy propozycję kursów
- pomożemy w przygotowaniu wniosku o KFS
- zrealizujemy zaplanowane szkolenia w elastycznych terminach
- pomożemy w rozliczeniu uzyskanego dofinansowania
* Finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników, udzielane pracodawcom prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu prawa konkurencji Unii Europejskiej, stanowi pomoc de minimis. Pracodawca będący beneficjentem pomocy w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404, z późn. zm.) do wniosku dołącza zaświadczenia lub oświadczenie o pomocy de minimis, w zakresie określonym w art. 37 tej ustawy oraz informacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a powołanej wyżej ustawy, przedkładane na wymaganym formularzu. Limit pomocy de minimis stanowi równowartość 200 tys. euro w okresie trzech kolejnych lat obrotowych. Na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów www.uokik. gov.pl znajdują się m.in.: szczegółowe informacje dotyczące pomocy de minimis.